به بهانه 16 مهرماه، روز جهانی کودک؛

توجه به رفع نیازهای اجتماعی کودکان در سایه اقدامات مدیریت شهری

کد خبر : 740716 مهر 1397اخبار 0
مجموعه مدیریت شهری ساری با نگاه ویژه و برنامه ریزی های لازم نسبت به موضوع کودکان، اقدامات بسیاری نظیر برگزاری کلاس و کارگاه های آموزشی، برگزاری جشنواره ویژه کودک و خصوصاً ایجاد فضاهای بازی و تفریح مخصوص کودکان در پارک ها و بوستان ها انجام داده است
توجه به رفع نیازهای اجتماعی کودکان در سایه اقدامات مدیریت شهری

امروزه با توسعه روزافزون اجتماعی، لازم است شهرهای کوچک و بزرگ، کانون توجه به نیازها و خواسته های همه اقشار و گروه های سنّی شهروندی باشند.

 

فضاهای شهری، با مدیریت صحیح مدیران شهری، نقش مهمی در برآورده ساختن نیازهای اجتماعی و فردی شهروندان، خصوصاً کودکان ایفا می کنند. ارتقاء کیفیت این محیط ها می تواند تأثیر بسزایی در رشد و شکوفایی کودکان بگذارد.  

 

در این راستا، مجموعه مدیریت شهری ساری با نگاه ویژه و برنامه ریزی های لازم نسبت به موضوع کودکان، اقدامات بسیاری نظیر برگزاری کلاس و کارگاه های آموزشی، برگزاری جشنواره ویژه کودک و خصوصاً ایجاد فضاهای بازی و تفریح مخصوص کودکان در پارک ها و بوستان ها انجام داده است.

 

بازپیرایی میدان های معلم و ساری‌کنار و نصب وسایل بازی کودکان به همراه مناسب سازی محیط داخلی میدان برای ورود کودکان و خانواده ها، یکی از اقدامات مدیریت شهری برای کودکان است که ازدحام خانواده ها و بازی کودکان در اوقات فراغت شبانه روز در این محیط ها، بیانگر رضایت آنان از اینگونه اقدامات است.

 

 

توجه به فضای سبز و ایجاد پارک های کوچک و بزرگ محله‌ای مانند پارک روشن، پارک دانشجو، پارک اتحاد و ... که عمدتاً وسایل ورزشی و وسایل بازی کودکان در آن جانمایی شده است نیز حکایت از توجه شهرداری به مناسب سازی محیط شهری برای کودکان و خانواده ها دارد.

 

 

بازآرایی محیطی و نصب وسایل بازی کودک در پارک های کوشاسنگ، شمس، کولاییان و ... نیز غیر از آن که مصداقی بر همین مدعاست، نمایانگر توجه به اصل توسعه متوازن در اقدامات فرهنگی و عمرانی مدیریت شهری است.

 

 

ناگفته نماند که اختصاص فضای وسیع و تجهیز وسایل بازی در دو بوستان بزرگ شهری(بوستان های ملل و ولایت)، نیز بیانگر توجه مجموعه مدیریت شهری به این قشر آینده ساز و ایجاد فضاهای مناسب تفریحی و اجتماعی در محیط های شهری است.

 

 

همچنین، کارگروه کودک در سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری برنامه‌ی خود را با 6عنوان در قالب برنامه‌های میدانی و متمرکز (کودک و صلح، کودک و طبیعت، کودک و نشاط کودک، آموزش کودک و سلامت) در سراهای تداوم برگزار كرد.  

 

بنا به گزارش کارگروه کودک، در طی سال گذشته بیش از 5هزار کودک از خدمات کودک سراهای تداوم استفاده کرده‌اند و کلاس‌های آموزشی در 5حوزه اصلی خلاقیت هنری، موسیقی خلاق، بازی و ریاضی خلاق، نمایش خلاق و مهارت‌آموزی قرآنی در بیش از 4000 ساعت ارائه شده است.

 

ساخت و ساز خلاق، کاردستی، سرامیک و سفال‌سازی، عروسک‌سازی، تصویرسازی، نقاشی، طراحی، خوشنویسی، موسیقی و آواز، آموزش ریاضی و هنر، رفتار حرکتی، فلسفه برای کودکان از جمله کلاس‌های برگزارشده برای کودکان مشترکین سراها بوده است.

 

بدون تردید، دستیابی به اهداف بلند و توسعه پایدار شهری بر پایه مشارکت شهروندان امکان پذیر خواهد بود؛ در این میان، توجه به خواسته های کودکان با هدف جلب مشارکت آن‌ها در ساخت و برنامه ریزی آینده شهر از اهعمیت بالایی برخوردار است؛ بر این اساس، مجموعه اقدامات شهرداری ساری با محوریت کودکان در زمینه های مختلف آموزشی، پرورشی و ایجاد محیط های امن تفریحی، گام مهمی در راستای مشارکت کودکان بواسطه افزایش روحیه اجتماعی و تقویت انگیزه های درونی و اعتماد به نفس در آنان به شمار می رود که تاثیر آن در آینده نمایان می شود.

 

گالری تصاویر

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید